חווית משתמש UXUI באתר – הדברים הכי חשובים שצריך לדעת

לבניית אתר יש 4 שלבים עיקריים: אפיון האתר, עיצוב סקיצה מותאמת לאפיון, בניית שלד האתר, עיצוב האתר.

– באפיון האתר – המעצב/ בונה האתר שלך הוא בעל האחריות המקצועיות לשאול אותך שאלות קריטיות שהולכות לאפיין את הפרויקט מ א' ועד ת' – את קהל היעד, את עיצוב האתר, המטרות השיווקיות והכלליות שלו, את הפיצ'רים, את מבנה העמודים ועוד..
– בעיצוב הסקיצה – אנחנו בונים את שלד ועיצוב האתר בתוך תוכנות כגון אדובי, פיגמה וכד'.. בגדלים אמיתיים של הפקסלים באתר לרוחב ולאורך.. הסקיצה ממחישה את מבנה האתר והעיצבו שלו בצורה וויזואלית ומאפשר לעבור לבניית אתר אמיתי.- בניית שלד האתר + עיצוב האתר מגיעים יחד אחד אחרי השני. אנחנו ניגשים לבנות את האתר האמיתי במקום האמיתי – אונליין – מתחילים מבניית שלד ובמנה האתר הכללי ומיד עוברים לעיצוב של הצבעים/ גדלים/ פונטים/ אפקטי תנועה וכד'..
אז מה זה בעצם UXUI?
UX – user experience חווית משתמש שאחראית על האתר להיות נוח וידידותי לשימוש הגולשים.
UI – user interface, הגורם לעיצוב האתר.

 

עכשיו בוא נתחיל מלמה צריך את זה בכלל?
כשמתמקדים בחווית המשתמש באתר בצורה גבוה הערך המוסף הוא מיתרגם בכך שהגולש מקבל אתר אינטרנט שמעודד אותו להמשיך לסייר בתוכו, לבצע רכישות, להשאיר פרטים ועוד. במקרים בהם חוויית המשתמש באתר אינה ידידותית או נגישה, למעשה נוצר מצב בו הגולש נוטש את האתר במהירות.

היתרונות הכי גדולים ב UX
UX ברמה גבוה – משרה תחושת אמינות גם אצל הגולשים וגם אצל מנועי החיפוש
UX ברמה גבוה – משפר אחוזי המרה באתר שלכם
UX ברמה גבוה – מעלה את זה זמן השהיה באתרים

ושלושת היתרונות האלה באים לידי ביטוי בקידום ה SEO של האתר שלך באופן ישיר בצורה הבאה:
חווית המשתמש והעיצוב של האתר משפיע על הקידום האורגני שלך בגוגל..

למה?
כי דוקטור גוגל בדרך כלל יזהה את המצבים הללו בהם הגולשים נוטשים אותנו מהר, וידרג אותנו נמוך בתוצאות החיפוש השונות במנוע החיפוש.
כי האתר לא מספיק נגיש, לא מעוצב בצורה נכונה וספציפית ומותאמת לקהל היעד אם האתר לא מספיק מהיר, אם הוא בנוי בצורה תבניתית מידי.. הגולשים ינטשו את האתר מהר מאוד, הם אפילו לא יחכו 5 שניות עד העמוד הראשי ייטען אלא פשוט יעברו לאתר הבא כי 5 שניות זה זמן טעינה ארוך מידי בעולם של היום..
ומה קורה כשהגולשים נוטשים אתר מהר, גוגל מיד מבינה שהאתר הזה לא רלוונטי עבור הגולשים, שהוא לא מספיק איכותי, שהוא לא מנגיש להם את מה שהם חיפשו.. ויעביר אותו לתוצאות האחרונות בחיפוש שאף אחד מעולם לא מגיע אליהם (מה שנקרא "הרשימה השחורה של גוגל")
בין קהל היעד של זה קהל של ילדים/ נוער, קהל של בעלי עסקים/ קהל של סלבים וכו'.. האתר חייב להיות מותאם מבנית ועיצובית בהתאם אליהם. כל צבע, גרפיקה, פונט, כפתור.. חייב להיות מותאם לסוג הקהל! וזאת חווית משתמש איכותית שתשאיר את הגולשים יותר זמן באתר ואפילו יגרום להם לבצע פעולות בתוך האתר.

 

ובגלל זה!
מעצב אתרים מקצועי יוודא שכל הקצוות סגורים מ – גודל הפונט, הצבעים באתר, הניגודיות והגרפיקה, הרמוניה בין צבעים באתר ועוד.. ועוד..
בסופו של דבר העיצוב צריך להוביל את הגולש לעשות פעולה אקטיבית באתר – להירשם בטופס, ללחוץ על כפתור, להשאיר פרטי קשר, ליצור קשר דרך צ'אט או דרך הטלפון, לקנות מוצר, להוריד אפליקציה וכו'.. וכו'.. וכו'..

 

לסיכום, סוגי מעצבים ועלויות..
בגדול, יש שני סוגי מעצבים – יש מעצב אמן ויש מעצב נותן שירות.
מעצב אמן: כשמו כן הוא, מעצב כזה יכול לעצב דברים מדהימים עד לרמה אמנותית לרוב הוא גם יהיה פרפקציוניסט על גבול האובססיה (כמוני😉), אבל חשוב לדעת שאנשים כאלה יכולים לרדת לרזולוציות מאוד מאוד ספציפית.. לרדת לפרטים כל כך קטנים עד שהם כבר לא רלוונטיים וזה עוד לפני שהתחלנו לשווק את האתר וזה יכול לעלות בהרבה מאוד זמן, והרבה מאוד כסף.
מעצב נותן שירות: זה מעצב שהמטרה שלו היא להנגיש את העיצוב בהתאם למטרות של האתר – רכישות/ הרשמות/ מילוי טפסים/ זמני שהייה יותר ארוכים וכד'.. הוא יעצב את האתר ברמה פרקטית. ולא ייצמד לרמת הפיקסל שמאלה או ימינה.לכן אני מנסה להיות איפה שהוא באמצע למרות שלפעמים אני נוטה לכיוון האמן אבל לרוב זה כבר לא יהיה ברמה אובססיבית. אלא אם כן סוג הפרויקט והעלות שלו דורשת ממני להיות אובססיבי ואמנותי.

מה לגבי עלויות?
אז ממוצע העלויות בשוק נע בין 900 ש”ח ל 1500 ש”ח – המחיר בדרך כלל כולל 2 עמודים או עמוד אחד ארוך ומעוצב . חברת בניית אתרים: נע בין 3000 ש”ח ל 5,000 ש”ח – המחיר בדרך כלל כולל 2 עמודים או עמוד אחד ארוך ומעוצב.
וזה עוד לפני שהתחלנו לשווק את האתר, עלויות פרסום וכו'.. אז צריך לקחת בחשבון אם זה מתאים לשלב שבו העסק שלך נמצא. אם הגעת לשלב שבו העסק שלך ממותג, יש לו שפה עיצובית מסוימת, יש לו סיסטם לקוחות והגיע הזמן לעלות אותו 5 רמות קדימה אז בהחלט שווה ונכון להשקיע בבניית ועיצוב אתר ברמה מקצועית ובכך גם להגדיל את העסק ואת מחזור הפניות וההמרות.

מאמרים נוספים

המדריך האולטימטיבי לבעלי עסקים שרוצים להקים אתר. עכשיו זמין להורדה ללא עלות!!

הסרטונים האחרונים בערוץ היוטיוב​

נגן וידאו
נגן וידאו